Çanakkale Zaferi, İstiklal Marşımız ve Şehitlerimizi Anma Programi

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesi’nde, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulünün 94. Yıldönümü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği yapıldı.

Fatih ilçesindeki dernek binasında gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Şube Başkanı Metin Bedir, açılış konuşmasında “Bu topraklarda doğan herkes, bu toprakları kanları ve canları pahasına bizlere bırakan yiğitlere borçlu doğar. Bugün biz de burada ödenmesi çok zor ve ağır olan bu borcun bilincinde olan şuheda torunları olarak, dualarımızla hem şehitlerimizi rahmetle anacağız hem de milli duygularımızla İstiklâl Marşımızı haykıracağız.” dedi.
Bedir, Balkan Harbi sırasında Edirne Müdafi’ı ( Savunma Kuvvetleri Komutanı ) olan Müşir Şükrü Paşa’nın savaş başlamadan önce ettiği vasiyetini;
“ Düşman savunduğumuz hatları geçtikten sonra ölürsem, kendimi şehit kabul etmiyorum. Beni mezara koymayın, etimi kuşlar ve itler çeke çeke yesinler. Fakat, savunma hattımız bozulmadan şehit olursam, kefenim, lifim ve sabunum çantamdadır. Beni bu yere gömeceksiniz ve gelecek nesiller üzerime bir abide dikecekler “ ifadeleriyle aktardı.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Ergun Bakar, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na nasıl girdiğini ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin nasıl kazanıldığını görüntülü sunumlar eşliğinde , Çanakkale Savaşları’nda 57. Alay’ın , Seyit Onbaşı’nın Ezineli Yahya Çavuş’un, 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey komutasında düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasında Erenköy’deki Karanlık Liman’a mayınlarını bırakan Nusrat mayın dökücü gemisinin kahramanlıklarını anlattı.

Bakar, “Çanakkale’de vatan için canını feda eden 186.869 şehidimizin içinde 1915’lerin lise, üniversite öğrencileri büyük yekûn tutar. O yıllarda Galatasaray Lisesi’nin, tıp fakültesinin mezun vermediğini biliyoruz. Conkbayırı’nda askerlerine “ Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” emrini veren Atatürk’ün ifadesiyle , Çanakkale’de bir darülfünun ( Üniversite ) toprağa gömülmüştür.” dedi.

Çanakkale ruhu ile birlikte tüm şehitlerimizin de anıldığı programda Kütahya Valiliği ve Dumlupınar Üniversitesi’nin sembolü olan bayrağımızı yere düşürmeyen Şehit Meçhul Sancaktar’ın ruhunu yüreğinde hisseden Kütahyalı gençler ve başkan Bedir şiirler okudular.
Aynı zamanda İstiklal Marşımız’ı Türk Ordusu’na ithaf eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un o dönemde Milli Marş için belirlenen para ödülünü üstüne giyecek paltosu yok iken geri çevirmesi ve “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırtmasın!” ifadesi hatırlatıldı.

Programda Aziz Şehitlerimizin ruhlarına, Hırka-i Şerif Camii İmam Hatibi Mustafa Uyar Kur’an okudular.
Dernek merkezinde katılımcılara Çanakkale Cephesi’nde askerlerimizin öğün yemeği olan üzüm hoşafı ve bir dilim ekmek ikram edildi.
Özellikle, İstanbul’da yüksek tahsiline devam eden Kütahyalı gençlerin yoğun katılımının olduğu anma etkinliğinde başkan Bedir teşekkür ederek, Mehmet Akif’in:
“Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.” beyiti ile programı bitirdi.