Türk Milletinin Diriliş Destanıdır. Vatan Uğruna Hiç Düşünmeden Şehadete Yürüyüşün Adıdır. “Çanakkale Zaferi” Bir Milletin Var Oluş Yok Oluş Mücadelesidir

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesi’nde, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulünün 97.Yıldönümü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü ve Şehitlerimizi anma etkinliği yapıldı.

İstanbul’un Fatih ilçesinin Vatan caddesinde bulunan dernek binasında gerçekleştirilen etkinlik, Büyük devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ERSOY ,kahraman ecdadımız ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması, dualar edilmesi ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Üniversite öğrencisi Hatice Nur KEKEÇ’in takdimleri yaptığı programda Şube Başkanı Ömer SÜLÜN; “Toplumların dokusunu oluşturan dil, tarih, yurt, bayrak ve amaç birliği gibi ortak değerlerdir. Bu değerler toplumları anlamsız kalabalıklar olmaktan kurtararak Milli kültüre dayalı toplum olabilme bilincine yükseltmektedir. İstiklâl Marşımız da, bu ortak değerlerimizden biridir. O, bizim birlikteliğimize anlam ve önem katan, ulusal duygu birliğinin simgesini oluşturmaktadır. İstiklal Marşı, milletimizin mukaddesleri uğruna ettiği yeminin manzum ifadesidir. İstiklal Marşımız, şanlı geçmişimiz, umut dolu geleceğimiz ve lekesiz özgürlüğümüz adına yazılmış, hepimizin iştirak ettiği, kutlu bir Misak-ı Milli’dir. Peki İstiklal marşımızı yazan Mehmet Akif ERSOY kimdir? Osmanlının gürbüz nadir çocuklarından biri, halkın tescillediği milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hâkim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı bir politikacı, bir gönül insanı hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garipti o. Hayata veda edeceği anda hocam kalk bir istiklal marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar diye haykıran talebesine “Allah bir daha bu millete istiklal marşları yazdırmasın” diyen kutlu bir vatanperverdir o.

Bugün KİYD İstanbul Şubesinde, Hayme Ananın torunları olarak Dumlupınar ruhu, Vatanımıza olan aşkımız, Milletimize olan sevdamız ile toplandık. Kütahya’mızın ve Ülkemizin geleceği siz gençlersiniz.

Bu vesilesi ile Çanakkale’de, Dumlupınar’da, İnönü’de, Afrin’de Vatanı uğruna hiç düşünmeden şehit olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Sözümü Mehmet Akif ERSOYUN anlamlı sözleriyle son vermek istiyorum.
“Sahipsiz olan memleketin batması haktır,
Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır. .” dedi.

Çanakkale ruhu ile birlikte tüm şehitlerimizin de anıldığı programda Kütahya Valiliği ve Dumlupınar Üniversitesi’nin sembolü olan bayrağımızı yere düşürmeyen Şehit Sancaktar’ın ruhunu yüreğinde hisseden Kütahyalı gençler; Şuheda DANACI, Burak POYRAZ, Ahmet Hilmi ZEYBEK, Mehmet Akif GÜMÜŞ, Mehmet Uğur ÇAPKULAÇ şiirler okudular.

İstiklâl Marşımız’ın Kabulü ve İstiklal Marşımız nedir? Elif ATINER sunumlarıyla aktarıldıktan sonra Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı ve Eserlerini Gizem YAZ ,Çanakkale Zaferini Meryem TOK anlattılar. Daha sonra öğrencilerimizden Doğukan ZENGİN Çanakkale savaşında yaşanmış hikayeleri Sezen SARGUT ise gitarıyla ve güzel sesiyle destansı türkülerimizi seslendirdi.
Rahmet ve minnetle andığımız Şehitlerimizin Ruhlarına, İlahiyatçı Ramazan ÇOKDAŞ, Kuran-ı Kerim okudu ve dualar edildi.

48. ve 49. Dönem Başkanımız Metin BEDİR almış olduğu sözde;” Konu İstiklal Marşı ve Çanakkale olunca benim yüreğim hop hop eder,“ Çanakkale bugün toz ile duman. Düşmanda imkân var, Mehmet’te iman! Dünya görsün el mi, bey midir yaman! Burada son söz Türk’ün sözü olacak!Nefer şehit, ordu gazi olacak!” dizeleri her şeyi özetlemektedir diyen Bedir, bu güzel ve anlamlı programın tertip edilmesinde emeği geçen Yönetim Kuruluna ve öğrenci arkadaşlara ve katılan misafirlere teşekkür etti.

Programda hazır bulunan misafirlerimiz İş Adamı Kenan ISPARTALI, İlahiyatçı Ramazan ÇOKTAŞ, Kağıthane Belediyesi Meclis Üyesi Arzu KURNAZ, Yörük Şairi Yaşar ÇOŞKUN duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Üniversite okuyan öğrencilerin ve davetlilerin yoğun katılımı ile gerçekleşen programın sonunda Başkan Ömer SÜLÜN tüm katılımcılara teşekkür etti.