Cimcik Günü ve Zeynel Sağ ile Kütahya Türküleri

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi tarafından her yıl yapılan “Cimcik Günü” etkinliği, 28 Nisan 2019 Pazar Günü Pendik Candan Makina fabrikasında yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Derneğimiz büyüklerinden Sayın Durmuş CANDAN’ ın Pendik‘ de bulunan fabrikasında gerçekleşen etkinlik fabrikanın yemek salonunda ve bahçesinde; Kütahya mutfağının vazgeçilmez yemekleri olan tarhana çorbası, bol yoğurtlu kıymalı cimcik aşı ve un helvası ikram edildi.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer SÜLÜN yaptığı konuşmada, uzak yakın demeden etkinliğimize katılan siz değerli misafirlerimize şahsım ve Yönetim Kurulum adına hoş geldiniz diyorum. Derneğin faaliyetlerinden kısaca bahseden Başkan Ömer SÜLÜN konuşmalarının sonunda fabrikalarını sonuna kadar açan CANDAN Ailesine ve Cimciğe büyük katkıları olan ÖZPAÇACI ailesine teşekkür etti.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi tarafından günün hatırasına yaptırılan plaketi Candan Ailesi adına; Sayın Durmuş CANDAN’a derneğimiz büyüklerinden Dr. Altan ERDEM takdim etti.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi tarafından günün hatırasına yaptırılan plaketi ÖZPAÇACI Ailesi adına; Sayın Prof.Dr. Tevfik ÖZPAÇACI’ya derneğimiz büyüklerinden Feridun BİTENGÜL taktim ettiler.

Plaketlerin verilmesinden sonra sırasıyla; Kütahya İlinden Yetişenler Derneği Genel Başkanı Sayın Süleyman ÇANKAYA, DPÜ eski Rektörü Prof.Dr. İsmail Hakkı DÜĞER, 48 ve 49 dönem başkanı Sayın Metin BEDİR ve üniversite öğrencilerini temsilen Doğukan ZENGİN ve Esma ŞENGÜL söz alarak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

49.Dönem Başkan Metin BEDİR; Durmuş CANDAN ve Erkan CANDAN’a yazmış olduğu şiirleri okuyarak hepimizin duygularına tercüman oldu.(Yönetim Kurulumuz adına kendisine ayrıca teşekkürü bir borç biliriz.)

Konuşmaların sonunda Başkan Ömer SÜLÜN, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği sanatçımız Sayın Zeynel SAĞ’a “Sözü ve Sazı” bıraktı.

Sanatçımız Zeynel SAĞ bağlama eşliğinde Kütahya bölgesinden çeşitli türkülerin bazen hikâyelerini anlattı bazen sadece seslendirdi. Yüreklerimize dokunan saatler oldu programının sonunda Cimcik Gününe katılan hemşehrilerimizi oyun havaları ile neşelendirerek tüm katılımcıların alkışları ile programını sonlandırdı.

Sayın Zeynel SAĞ Büyüğümüze bizlere verdiği destek için Yönetim Kurulu adına teşekkür ederiz.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu olarak bizlere ev sahipliği yapan Sayın Durmuş CANDAN ağabeyimize, Tevfik ÖZPAÇACI ağabeyimize ve uzak yakın demeden Cimcik Günümüze gelen tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

KİYD İstanbul
Yönetim Kurulu