Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Hocamız, Prof. Dr. TEVFİK ÖZPAÇACI ile HAYATIN RENSİPLERİ -6- Etkinliğimiz Dernek Merkezimizde Gerçekleşti

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubemizde, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi hocamız, Prof. Dr. TEVFİK ÖZPAÇACI ile HAYATIN RENSİPLERİ isimli 6.etkinliğimiz 13.12.2017 Çarşamba günü dernek merkezimizde gerçekleşti.

Üniversiteli gençlerimizin çok yoğun katılımları ile, Dicle Üniveristesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp ABD Başkanı Prof. Dr. Halil KAYA, İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Levent ERDEM, CANDAN MAKİNA Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş CANDAN, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Berk GÖKÇEK, SMM Sabit ÖZPAÇACI ve eşi, Sema ÖZPAÇACI, SMM Halit CEYLAN, Mimar Azmi ŞAMLIOĞLU, Orman Yük. Müh. İsmail AKBAŞ, öğretmenler Fatmanur KAHRAMAN, Ömer SÜLÜN, bilişim uzmanları Harun KALKAN, Sezai YILDIRIM, Cafer UMAÇ, Tekstil Müh. Bayram KORKMAZ, Siyaset Bilimci Veysel KÖSE , Teknikerler Ramazan KARABACAK, Abuzer KARATEMUR, Meltem DEMİR, Gürallar Kiremit Marmara Bölge Sorumlusu Cengiz GÜMÜŞKAR , Hyundai Satış Müdürü Osman Emrah YALÇINDAĞ da programa teşrif ettiler.

KİYD İstanbul Şube Başkanı Metin BEDİR açılış konuşmasında, “ -Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?- prensibi gereğince; bilmeyen ben bilmiyorum diyerek kurtulabilir. Fakat, bilen bir kişi bildiklerini paylaşması gerekiyor. Tevfik hocamız da biliyor ve bildiklerini bizimle paylaşmak üzere burada bizlerle sohbet ediyor. Bizler de O’nun anlattıklarından istifade edebilmek için buradayız” diyerek, sözü sohbet ehline verdi.

Gençlere yönelik konuşmasına başlayan Prof. Dr. Tevfik ÖZPAÇACI: “Hepiniz hoş geldiniz. Hayırlı akşamlar diliyorum. Öncelikle size şunu söyleyeyim ki; buraya sizleri sevdiğim için geliyorum. Kusur görülmeyeceğine inandığım için geliyorum. Çünkü, ben burada kusur görmüyorum. Herkes, her şart ve durumda hem kendine hem de etrafına faydalı olabilir.

Öyleyse bizim hedefimiz faydalı olmak! Bizim vatanımızın hizmete ihtiyacı var. Bizim burada bulunmamızın ana gayesi bunu sağlayabilmek! Aynı duygu ve inanca sahip olan insanların üzerinde Allah’ın bir lütfu olduğuna da inanıyorum. Biz burada bu toplantıları yaparak belirli bir seviye kazanacağımıza inanıyorum.

Hayatın prensipleri bitmeyecek mi? diye sorarsanız hayat boyu bitmeyecek. Burada önemli olan eğitimdir. Eğitim, hürriyettir, imkandır, hizmettir. Ben ayakkabıcı bir babanın çocuğuyum. Ben eğer eğitimimi tamamlayamamış olsaydım, buralarda olamazdım. Sizler de eğitiminizi geliştirin. İnsanı, insan eğitiyor. Ben bu dernek çatısı altında çok şey öğrendim. Ben de şimdiye kadar hayatım boyunca öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.”

Konfüçyüs’ün bir hikâyesi vardır. “Sende bir elma var, ben de bir elma var. Sen elmanı bana verdin, ben elmamı sana verdim. Sonuçta sende bir elma, bende bir elma oldu. Bende bir bilgi var, sende bir bilgi var. Sen bilgini bana verdin, ben bilgimi sana verdim. Sonuçta sende iki bilgi, bende iki bilgi oldu.” Lütfen bilgilerinizi paylaşınız.

Müsaadenizle size bir soru sormak isterim: “Zaman kimi bekler? Zaman, hiç kimseyi beklemez! O zaman herkes kendi üzerine düşeni ve gereğini yapacak. Sizlerden kendinizi iyi yetiştirmenizi istiyorum. Lütfen sıra taşı olmayınız, köşe taşı olunuz. Lisan öğrenmeyi lütfen önemseyiniz. Bir lisan yetmez, ikincisini de öğreniniz. İleride çok güzel mevkilerde görev ve sorumluluklar alacağınıza inanıyorum.”

Sizlerin duyarlı olduğunuzu biliyorum. Tolstoy’un ifadesiyle, “Bir insan acı duyarsa canlıdır; başkasının acısını duyuyorsa insandır.” İleride çalışacak olduğunuz yerlerde etrafınızdakilerle lütfen tartışmayın!

Alim ile sohbet etmek Lal-u mercan incidir.
Cahil ile sohbet etmek günde bin can incitir.

Lütfen, taassup ve fanatizmden uzak durunuz! Yani, duygu ve düşüncenin kabuklaşıp, katılaşması. Buna düşünce sisteminizde izin vermeyiniz! Ufkunuzu lütfen karartmayınız. İnsanın iyisi, insana hizmet edendir. O zaman biz de hizmet edeceğiz, biz de çalışacağız.

Sadi Şirazî’nin bir sözü vardır.
“Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.”

Sigaranın zararını bilenler, lütfen sigara paketlerini ceplerinden atsınlar.
Program esnasında hazır bulunan Veysel KÖSE söz alarak şöyle dedi. “Ben Tevfik Hocamız’ın bizlere anlattıklarını hayatıma tatbik etmeye gayret ediyorum. Hocamıza çok teşekkür ediyorum. Her şeyin ifratı şule-i hayatı söndürür demiştiniz, bu söz benim temel prensibim oldu.”

Doğukan ZENGİN söz alarak şöyle dedi. “Hocam, konuşmanız esnasında üç çocuğunuz ve altı torununuz olduğunu söyleyerek onların da iyi bir eğitim aldıklarını ifade ettiniz. Ben şunu söylemek istiyorum. Bizler de sizin kendi evlatlarınız haricinde eğittiğiniz evlatlarınızız.”

Esma ŞENGÜL söz alarak şöyle dedi. “Ben sizin insanlarla olan ilişkilerinizdeki bakış açınızı çok merak ediyorum. Bu husustaki bir prensibiniz var mı?”

ÖZPAÇACI cevapladı: “Var, kayıtsız şartsız sevmek.”

Başkan BEDİR, Prof. Dr. Halil KAYA’dan duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri hususunda istirhamda bulundu. KAYA şöyle dedi: “Tevfik Hoca, benim kıdemlim Cerrahpaşa’dan. Kadim dostum diyerek beni bir kez daha mutlu etti. Bugün ben buraya kendi zorumla geldim. Burada çok mutlu oldum.”

BEDİR, Prof. Dr. Levent ERDEM’i mikrofona hassaten davet etti. ERDEM şöyle dedi. “ Hangi mesleği yaparsanız yapın; o mesleği iyi yapan saygın insandır.Mesleğinizin değerini biliniz, saygın olmayı tercih ediniz. Lütfen daima empati yapınız. Tekrar, çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.”

BEDİR, iş adamı Durmuş CANDAN’ı konuşması için istirhamda bulunarak, mikrofona davet etti. CANDAN şöyle dedi. “ Sevdiğiniz işi yapınız. Yaptığımız işin üzerine yoğunlaşacağız. Hayatta başarının anahtarı işini sevmek, doğru ve dürüst olmak. Hepinize çok teşekkür ederim.”

Program sonunda, tüm öğrencilerin ve dostlarımızın sevgisini temsilen İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Seray GÜNDOĞDU, Prof. Dr. Tevfik ÖZPAÇACI’ya bir buket çiçek takdim etti.

Durmuş CANDAN, Sema ÖZPAÇACI ve Sabiha ÖZPAÇACI’nın katkılarıyla, farklı tat ve lezzetler misafirlere ikram edildi.