Kütahyalılar KİYD İstanbul İftar Programında Buluştu

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi’nin üyeleri ile tertip ettiği iftar yemeğinde, İstanbul’da yaşayan Kütahyalılar Yavuzbey Restoran’da buluştular. Her yıl Ramazan Ayı’ nın manevi ikliminde hemşerilerini bir araya getiren Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, misafirlerini büyük bir mutlulukla karşılayıp, güzel bir akşamın yaşanmasına vesile oldular.

Kütahyalı hemşerilerimizin, dernek üyelerinin ve Kütahya siyasetçilerinin büyük katılımı ile gerçekleşen İftar Yemeğinde İstanbul’da bulunan Kütahyalılar birlik ve beraberlik içinde olduklarını gösterdiler.
Programın sunuculuğunu Yönetim Kurulu Üyemiz Büşra Meltem UYSAL yaptı.

İftardan sonra İlahiyatçı Ramazan ÇOKTAŞ hocamızın duasıyla konuşmalara geçildi.

Büşra Meltem UYSAL açılış konuşmasını yaptı;
“Ak Parti AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza DAĞ, Ak Parti Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet TAN, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet ERBAŞ, Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Sayın Ali Fazıl KASAP, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi Sayın Nevzat ÜNLÜTÜRK, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya İl Başkanı Sayın Ferhan YILDIRIM, Milliyetçi Hareket Partisi Pendik İlçe Başkanı Sayın Yüksel CEBE, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği Genel Başkanı Sayın Süleyman ÇANKAYA, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Sayın Ömer SÜLÜN ve Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, Saygıdeğer büyüklerim, muhterem misafirler hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesinin her yıl ramazan ayının manevi huzurunda düzenlemiş olduğu iftar programımıza teşriflerinizden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Açılış konuşmalarına geçmeden önce benimde öğrenciliğimden bu yana 6 yıldır içinde bulunduğum KİYD İstanbul ailesinden bahsetmek istiyorum.
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği, 1951 yılında o dönem kendileri de öğrenci olan değerli büyüklerimiz tarafından kurulmuş olup, Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Dernekler Statüsündedir.
Doğru insan ile doğru insanı buluşturmak misyonuna sahip olan derneğimiz 1951 yılından günümüze bu doğrultuda faaliyetlerine devam etmiş, inşallah bizler aracılığıyla da gelecek nesillerde de devam edecektir.

Kuruluş ve Kurtuluşun başkenti Kütahya’mızın topraklarında milli ve manevi hasletler ile yetişmiş evlatlar olarak milli birlik ve beraberliğimizi arttırmak için çalışmaktayız.

Bizler her çarşamba İstanbul’daki evimiz diye tabir ettiğimiz dernek binamızda yeri geliyor bir tarhana kokusunda yeri geliyor bir leblebinin tadında toplaşıyoruz. Çaylarımızı yudumlarken memleket havasını kokluyor, aile hasretini bir nebze hafifletiyoruz.
Her ay düzenlediğimiz Kültür sohbetlerinde derneğimizin değerli hamileri ile geleceğimizin teminatı genç kuşak arasında köprü vaziyeti kurup, büyüklerimizin tecrübelerinden istifade etmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Bu yıl ilkini düzenlemiş olduğumuz KİYD İstanbul AKADEMİ programları doğrultusunda her ay mesleğinde uzman bir büyüğümüzü davet ederek, öğrenci arkadaşlarımızın geleceklerini inşa ettiği bu günlerde hem onlara yardımcı olmak hem de akademik eğitimlerinin yanında cemiyetçilik faaliyetlerinin önemini de göstermeye çalışıyoruz.

Yine her ay düzenlediğimiz mezun olan öğrencilerimizin meslek tanımı ve iş bulma süreçlerini anlattıkları Gençler Anlatıyor programları ile öğrenci arkadaşlarımızın geleceklerine yön vermelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Suyumuz İncik, Aşımız Cimcik, işimiz çinicilik sözü doğrultusunda Değerli büyüğümüz Durmuş Candan amcamızın fabrikasında “Kütahyalı Hemşehrilerim Hoş Geldiniz” yazısıyla karşılaştığımız Cimcik günü etkinliğini her yıl düzenlemeye çalışıyoruz. Bir kez de sizlerin huzurunda bizlere ev sahipliği yapan Candan Ailesine ve cimcikleri bizler için Kütahya’dan getirten Özpaçacı Ailesine teşekkür ediyoruz.

Derneğimizin hamilerinin destekleriyle oluşturmuş olduğumuz burs fonu sayesinde öğrenci arkadaşlarımızın eğitimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu doğrultu da maddi ve manevi desteğini bizden esirgemeyen çok değerli büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Allah onlardan razı olsun.

Açılış konuşmasını yapmak üzere Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Sayın Ömer Sülün’ü mikrofona davet ediyorum.
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Ömer SÜLÜN yaptığı konuşmada şunlara değindi;” Sayın Millet Vekillerim, Genel Başkanımız, MYK Üyemiz, İl Başkanımız, İlçe Başkanımız, Yönetim Kurulu Üyelerim, Kıymetli Basın Mensupları, Derneğimizin birbirinden değerli Büyükleri, üyelerimiz, misafirlerimiz ve gözbebeğimiz üniversite öğrencisi arkadaşlarım.

Bu güzel Ramazan Akşamında Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesinin siz değerli dostlarımız ile birlikte düzenlemiş olduğu İftar Programımıza hepiniz Hoş Geldiniz. Şeref Verdiniz.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız ve Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 100 yılı kutlu olsun.

Sayın Vekillerim, Kütahya’mızı temsilen sizleri aramızda görmekten büyük onur duyduk ayaklarınıza sağlık. Bizleri onurlandırdınız İstanbul da Yalnız olmadığımızı bizlere hissettirdiniz hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Kıymetli Misafirler, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği 1951 yılında kurulmuş, Kamu yararına faaliyet gösteren, Darbe dönemlerinde hiç kapatılmamış, Türkiye’nin ender derneklerinden biridir. Her zaman siyaset üstü bir kurum olmaya çalışmış, dernek faaliyetlerinde ve organizasyonlarında siyasetten ziyade Kütahya’ya, üniversite öğrencilerine ve üyelerimize nasıl faydalı olabiliriz duygu ve düşüncesi içinde olarak 68 yılı geride bırakmıştır. Derneğin kurulmasında ve bugüne gelmesinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

İstanbul Şubesi olarak; her Çarşamba İstanbul’da birbirinden değerli üniversitelerde okuyan 250 ye yakın Üniversite öğrencisi arkadaşlarımız ile buluşuyoruz. Üyelerimizin ve değerli büyüklerimizin destekleriyle 100 e yakın üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza burs desteğimiz devam etmektedir. Bu bursların bu yıl 34 tanesi Nafi Güral Eğitim Vakfı tarafından verilmektedir. Bu vesile ile Sayın Nafi Güral’a ve değerli eşi Gülsüm GÜRAL Hanım efendiye teşekkürü bir borç bilirim.

KİYD İstanbul Dostları; Kütahya İlinden Yetişenler Derneği olarak; İstanbul’a Kütahya’dan hastasını tedavi ettirmek için gelen hemşerilerimizin yatacak yer sorununu çözmek adına bir Konuk Evine ihtiyaç duymaktayız. Bence bu sadece bizim meselemiz değil Kütahyalının meselesi olarak ele alınmalı ve ona göre çalışılmalı. Üzücü hastalıklarla uğraşan hemşerilerimizin sokak sokak otel arama telaşlarını gidermeye çalışmalıyız.

Saygı Değer Misafirlerimiz; İstanbul’da bir de Kütahya Evine ihtiyaç var. Bu bağlamda Vakıflar Müdürlüğü ile görüşme içindeyiz ama siyasi desteksiz bunu çözemiyoruz. Hayalimiz, alt giriş katında 365 gün Kütahyalı Sanatçıların eserlerinin sergileneceği sergi salonu. Giriş katının konferans salonu ve yönetim odalarının olduğu, üst katlarında öğrenci yatakhanelerinin olduğu bir yer edinmek. Bu bağlamda desteklerinizi beklemekteyiz.

“ İstanbul’da, 43 bin Kütahyalı Buluşuyor” adı altında Kütahyalılar buluşma günleri yapmak istiyoruz. Sizlerin ve Kütahya’nın İdari amirlerinin, iş adamlarının, STK’ların ve hemşerilerimizin desteklerine ihtiyaç duymaktayız. Şehrimizin tanıtımı için önemli bir organizasyon olacağı düşüncesindeyiz.

Yıllardır, katıldığımız her platformda söylüyoruz, yine söyleyeceğim; İstanbul’da Miniatürk ‘te Kütahya’mızı temsilen bir simge bulunmamaktadır. Bunun çözümü için sizlerle birlikte çalışmaktan gurur duyacağız.

İstanbul’da Büşra arkadaşımın saydığı faaliyetleri, Yönetim Kurulunda ki birbirinden değerli arkadaşlarım ile birlikte uyum içinde çalışarak derneğimize faydalı olmaya çalışıyoruz. Yönetim Kurulunda bulunan arkadaşlarıma bu vesile ile teşekkürlerimi sunarım.

Kiyd İstanbul Dostları; Değerli büyüklerim, sizlerin desteği olmadan bu işleri yapamazdık hepinize sonsuz teşekkürler ediyorum. Yaptığınız yardımlar için Allah razı olsun. Yılmadan, Bıkmadan, Derneğimiz için Kütahya için çalışmaya devam edeceğiz. Hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyor hürmetleri mi sunuyorum.”

İstanbul Şubesi başkanı Ömer Sülün’den sonra söz alan Kütahya İlinden Yetişenler Derneği Genel Başkanı Sayın Süleyman ÇANKAYA,”Senede iki defa İstanbul’a gelmeye çalışıyorum sizlerle birlikte olmaya çalışıyorum. Ama bugünkü toplantının ayrı bir güzelliği var. Kütahya’mızın dört Millet Vekili aramızda, burada birlikte olduğumuz gibi Mecliste de birlik olup Kütahya’nın meselelerini çözmek için bir araya gelirler inşaallah. Derneğimiz 1967 yılından beri kamuya yararlı dernek statüsündedir. Altı ilde şubemiz var daha da genişletmek gayesi içindeyiz. İstanbul Şubesinde ki arkadaşlarımız feragat ederek çalışıyorlar Ömer SÜLÜN arkadaşımıza ve ekibine özellikle çok teşekkür ediyorum. Çalışmaları gittikçe güçleniyor yardım edenlerden Allah razı olsun. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Uysal, Genel Başkanımızdan sonra sözü Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet ERBAŞ verdi. Sayın Vekilimiz Konuşmasında;”Kıymetli Hemşerilerim, Birlik beraberliğin timsali on bir ayın sultanı bu güzel ramazan ayı akşamında bizleri bir araya toplayan Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Başkanına, Genel Başkanıma çok teşekkür ederim. Tamda bizim anlatmak istediğimiz bu ramazanın Fevzi bu olmalı çeşitli fikir ve düşüncelere sahip, Kütahya’nın ilçelerinden merkezinden gelip burada gurbeti yaşayan değerli kardeşlerimiz, büyüklerimiz han fendiler, buraya yalnızca tek bir amaç için geliyoruz hemşerilik duygusunu yüceltmek, birlik ve beraberliğimizi göstermek için. Birlikteliğimiz daim olsun. Partimin değişik kademelerindeki arkadaşlarımla geldik. Burayı partiler üstü görüyoruz, sizin bir ferdiniziz içinizden biriyiz. Mecliste Kütahya için bir araya geliyoruz. Aramızda en ufak çatlak ses yok çünkü başka Kütahya yok. Hepinize katılımlarınız için ve bizleri burada toplayan dernek yönetimine teşekkür ederim” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet Erbaş’tan sonra sözü Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Sayın Ali Fazıl KASAP aldı. Kasap Konuşmalarında;” Sevgili hemşerilerim, Genel Başkanım, İstanbul şube başkanım, bende Kütahya İlinden Yetişenler Derneğinin yurtlarında kaldım. Kütahya İlinden Yetişenler Derneğinin misyonu farklıdır. Allah kuranlardan razı olsun. Binlerce insan yetiştirmiştir. İçinde bulunduğumuz kardeşlik ortamının sürmesi için elimizden geleni yapacağız bende üzerime düşeni yapacağız. Kütahya İlinden Yetişenler Derneğinin bu kadar toparlayıcı olduğunu görmek çok güzel. Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Sayın Ali Fazıl Kasap’tan sonra sözü Ak Parti Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet TAN aldı. Ahmet TAN konuşmasında;” tutmuş olduğumuz oruçların kabul olması dileklerimle. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Geçen sene iftarınıza gelememiştim ve bu sene geleceğimi söylemiştim, vermiş olduğum sözü tuttuğum için çok mutluyum. Otuz bin civarında Kütahyalının olduğu İstanbul’da bu tip organizasyonların devam etmesi, bizlerin üzerine düşen bir görev varsa sizlerle birlikte yapmaya varız. Bizlere düşen bir görev varsa telefonlarımız yedi gün yirmi dört saat açık. Hepinize katılımları için teşekkür ediyorum ”dedi.

Ak Parti Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet Tan’dan sonra, Ak Parti AR-GE’ den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza DAĞ söz aldı. Sayın Dağ konuşmalarında;” değerli hemşerilerim hepinizi tek tek selamlıyorum. Bende Simav‘da büyüdüm, Simavlıyım. Ömer SÜLÜN başkanımızla aynı mahallede büyüdük, sokak arasında çok futbol maçı yaptık. Rahmetli babası İsmail abimiz bize futbol sevgisini aşılamıştı. Allah rahmet eylesin. Değerli dostlar her birimiz doğduğumuz topraklardan doyduğumuz topraklara taşındık buralarda hayatımızı idame ettiriyoruz. Bu tip derneklerin ananemizi, kültürümüzü doğduğumuz yerdeki adetlerimizi yaşatmak anlamında çok çok önemi var. Asırlar önceden yüz yıldı şimdi nerdeyse on yıla düştü. Bir sosyoloji gelişiyor bizler kendi milli değerlerimize uygun, kültürümüze uygun gençliğimizi oluşturabilmemiz açısından bu tarzdaki derneklerin çok büyük faydası var. Sizlerle birlikte olmaktan çok büyük mutluluk duyduk. Gerek kurumsal gerek bireysel anlamda üzerimize düşün ne varsa yaparız, yapmaya gayret ederiz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.

Programın sunucusu Büşra Meltem UYSAL Vekillerimizin konuşmalarından sonra mikrofonu, İstanbul’da öğrenim hayatlarına devam eden öğrenci arkadaşlarımıza verdi.
Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimari Restorasyon 2. Sınıf öğrencisi Melike Demir, Boğaziçi Üniversitesi İlköğretim Matematik 3.sınıf öğrencisi Aygün Ak, İstanbul Üniversitesi Eczacılık 3.sınıf öğrencisi Seray Sever, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2. Öğrencisi Ahmet Hilmi Zeybek duygu ve düşüncelerini aktardılar.
Öğrenci arkadaşlarımızdan sonra söz alan önceki dönem başkanımız Sayın Metin BEDİR, derneğimizin hangi aşamalardan geçerek buralara geldiğini, derneğimize emeği geçen büyüklerimizi, derneğimizin hangi amaçlar için çalıştığını katılımcılara aktardı.

Başkan Bedir’in konuşmasından sonra Uysal, Bu gece bizi yalnız bırakmadığınız için siz değerli misafirlerimize Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu adına şükranlarımızı sunuyorum. İyi ki geldiniz.
Biz kocaman bir KİYD İSTANBUL ailesiyiz.

İftar Programımızı aşağıdaki YouTube kanalımıza ait linkten izleyebilirsiniz.
Not: Teknik bir arızadan dolayı programımızın son 15dk.sı kayıt altına alınamamıştır.

KİYD İstanbul
Yönetim Kurulu