” ZEYNEL SAĞ ” KİYD İstanbul’da Gönülleri Titretti

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesinin Fatih Vatan caddesindeki dernek binasında “Kültür Programları” kapsamında, Kültür Bakanlığı Sanatçısı Sayın Zeynel SAĞ’ın katılımlarıyla “Kütahya ve Ege Türküleri Resitali” etkinliği büyük bir katılım, coşku ile yapıldı.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Ömer SÜLÜN’ün açılış konuşması ile başlayan gecede. Sülün “Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesinin değerli misafirleri, öğrenci arkadaşlarımız ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım Bir Çarşamba akşamı daha İstanbul’daki evinize hoş geldiniz. Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesinin Kültür Programları kapsamında yapmayı düşündüğümüz bir türlü fırsat bulamadığımız. Zeynel SAĞ büyüğümüzün İstanbul’a gelmesi ile bugün yapacağımız program da Kütahya Türkülerine doğacağımızı düşünüyorum. Salonun hınca hınç dolu olması bunu göstermekte. Bizleri kırmayarak derneğimize gelen ve bu programı yapmayı kabul eden Sayın Zeynel SAĞ büyüğüme teşekkürlerimi bir borç bilirim. Ben sözü fazla uzatmadan sözü üstadımıza bırakıyorum” dedi.
Kültür Bakanlığı sanatçısı Zeynel SAĞ iki saate yakın süren programında;” Kuruluşun ve Kurtuluşun Başkenti.Yüksek Kültür ve Sanatın Başkenti, Ahiliğin merkezi Kütahya’dan, Simav’dan, Emet’den, Altıntaş’dan, Domaniç’ten memleketimin her köşesinden selamlar getirdim İstanbul’a. Sultan Veled’in “Cennet ya Kütahya’nın altındadır ya da üstünde” kıymetini bilebiliyor muyuz? acaba. Hisarlı Ahmet’i gizli gizli izleyerek büyüdüm. Kütahya Kültür ve Sanat olarak çok büyük bir il. Kütahya Türküleri TRT’de imtihan sorusudur. Değerli Türkülere sahibiz. Bir İlin tanıtımında en büyük etken Sanat, Sanatçı ve Kültürdür. Bu memleketi en güzel yerlerde temsil etmek sevdası içindeyiz. Bu bayrağı genç arkadaşlara teslim edelim ki kültürümüz yürüsün. Kütahya Türküleri ağıt Türküsüdür, bizim Türkülerde oynanmaz. Sevdamız geçmişimize sahip çıkmak, Türkülerimize sahip çıkmak” diyerek A İstanbul, Kütahya’nın Pınarları, Elif dedim be dedim, Feracemin Ucu Sırma ve Kütahya’nın diğer türkülerini programa katılan konuklar ile birlikte söyledi, sazıyla hepimizi mest etti.

Derneğimiz öğrencilerinde Eczacılık Fakültesi öğrencisi Hatice KULALI’nın ricasını kırmayıp beraber Türkü söyleyen sanatçımız Zeynel SAĞ. Oldukça interaktif bir ortamda tüm katılımcıların gönlünün bam teline dokunarak programı iki saatin sonunda bitirdi.
Programda Zeynel SAĞ’a ,Ertan ÇETİN bey eşlik etti.

Gecenin sonunda derneğimizin gecenin hatırasına yaptırmış olduğu plaketi, önceki dönem yönetim kurulu üyelerinden Feridun BİTENGÜL büyüğümüz Sayın Zeynel SAĞ beye takdim etti.

Başkan Ömer SÜLÜN ; “Uzak yakın demeden gelen tüm misafirlerimize teşekkür ederiz. Bu akşam yine derneğimiz en dolu akşamlarından birini yaşadı.Başta Zeynel SAĞ bey, Ertan ÇETİN bey olmak üzere hepinize katılımlarınız için teşekkür ederim.”dedi.

KİYD İstanbul
Yönetim Kurulu