Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu ve Öğrencileri Olarak, Kütahyalı İş Adamı Kenan ISPARTALIGİL’in ALPKİM Kimya Ziyaret Kapsamında Davetlerine İcabet Ettik

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu ve öğrencileri olarak, Kütahyalı iş adamı Kenan ISPARTALIGİL’in işyeri ziyaret kapsamında davetlerine icabet ettik.

İstanbul Avcılar Firuzköy’deki ALPKİM KİMYA SAN.ve TİC. LTD. ŞTİ.’ni ziyaretimiz esnasında çok değerli büyüğümüz Kenan ISPARTALIGİL ve oğlu Alper ISPARTALIGİL bizleri, çok sıcak ve samimi bir şekilde karşıladılar.
Başkan Metin BEDİR’in bu özel ve anlamlı davet için yapmış olduğu teşekkür konuşmasına müteakiben, söz alan Kenan ISPARTALIGİL misafirlerine yönelik yaptığı konuşmasında “ Sevgili hemşehrilerim, buraya kadar zahmet edip, ziyaret ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İşte bu ziyaretler, bilgiler ileride sizin ufkunuzu açacak.” dedi.

Konuşmasına girişimcilik hususunda değerlendirmeler yaparak devam eden ISPARTALIGİL “ Çocukluğumda annem camdan seslenirdi: (- Kenan arka bahçedeki mısırları topla, onları tenekede kaynat, sinemanın önünde sat. Ya da bahçedeki erikleri topla onları sat) derdi. Sonraki yıllarda , özel sektörde Mehmet KAVALA’nın işyerinde çalışarak pratik yaptık. Askerden sonra 1960yılında işyerimi kurdum, ticarete başladım. Kimya sektöründe bezir yağı üretimine başladık. Bana anam, babam para vermediler. İşte dükkan, işte dükkan dediler. Bir dönem boya üretimine girdik. Belli bir zaman sonra ilk yaptığımız işleri tasfiye ederek,endüstriyel tutkal üretimine geçtik.” dedi ve sözü oğlu Alper ISPARTALIGİL’e verdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun olan Alper ISPARTALIGİL’de sözlerine “ İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Siz değerli hemşehrilerimiz hoş geldiniz, kapımız sizlere her zaman açık. Eğer beni bir abi olarak görüyorsanız, bir konuda yardıma ihtiyacınız olur ise, yardımcı olmak isterim. Ben de çalışma hayatıma, babaannemin babamı teşvik etmesi gibi, babam da beni teşvik etti. 1980’li ortaokul ve lise yıllarımda kısa şortla, işe gidip gelmeye, işleri öğrenmeye çaba sarf ettim. Üniversite yıllarına geldiğimde kendi şirketimi kurarak, babamın gözetiminde ve denetiminde ticari hayata atılmış oldum. Biz burada, endüstriyel yapıştırıcılar üretiyoruz.35 ülkeye ihracatımız var. Mümkün olduğunca, dinamik olmaya ve kendimizi yenilemeye çalışıyoruz. İşyerimizi Malkara’ya taşıyoruz. Orada da 20.000 metrekare bir alan üretim tesisi kurduk. Sizlere abi olarak tavsiyem, mutlaka bir yabancı dil öğrenin. Çok okuyun, çok araştırın. Beyninizi geliştirmek için çaba sarfedin.” dedi.

Alper ISPARTALIGİL sözlerine şöyle devam etti: “ Ben aldığınız eğitimin çok önemli olmadığını, ama aklınızı nasıl kullandığınızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hangi alanda faaliyet gösterirseniz gösterin, konulara çok kısa sürede pratik çözümler üretebiliyor olmanız lazım. Bir de babamın çok önemli bir prensibi ve bana da nasihatıdır. (- Oğlum ben sizlere haram lokma yedirmedim. Sen de çocuklarına haram yedirme!)”
Sohbetimiz esnasında çaylarımızı yudumlarken, Kenan ISPARTALIGİL ağabeyimizin çok değerli eşi, Filiz Hanımefendi ablamızın kendi elleri ile yaparak fabrikaya gönderdiği haşhaşlı lokumlar ile keklerin de tadı damağımızda kaldı.

Öğrencilerimiz de sohbet esnasında kendilerini tanıtarak hedeflerine yönelik düşüncelerini paylaştılar. Sohbet ve tanışmadan sonra, fabrika ziyaretine geçildi.

Ziyaretimizin sonunda çok değerli büyüğümüz Kenan ISPARTALIGİL, öğrencilerimizin şerefine, Avcılar Belediyesi Firuzköy Sosyal Tesisleri’nde yemek verdi.

Bizlere ve öğrencilerimize çok yakın ilgi ve alaka gösterip, güleryüz ve samimiyetle bizleri misafir eden erneğimizin hamilerinde çok değerli büyüğümüz Kenan ISPARTALIGİL’e, muhterem hanımefendi Filiz ISPARTALIGİL’e, ALPKİM KİMYA SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ. Yönetim Kurulu Başkanı Alper ISPARTALIGİL’e ve fabrika personeline çok teşekkür ederiz.

Sevgi ve saygılarımızla,