“BUGÜN BİZDEN VATAN RAZI OLACAK!
NEFER ŞEHİT, ORDU GAZİ OLACAK.”

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi’nde 18 Mart 2017 Cumartesi günü ÇANAKKALE ZAFERİ’nin 102. yıldönümü, İSTİKLÂL MARŞIMIZ’ın kabulünün 96 yıldönümü dolayısıyla ve ŞEHİTLERİMİZİ anma için program tertip edildi.

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi İlknur ÇELİK’in takdimleri yaptığı program, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK ve KAHRAMAN SİLAH ARKADAŞLARI olmak üzere, milli şairimiz MEHMET AKİF ERSOY ve vatanımızın her karış toprağını kanlarıyla sulayan TÜM ŞEHİTLERİMİZ adına dualarımızla birlikte saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başladı.

Başkan BEDİR açılış konuşmasında, DUMLUPINAR ve ÇANAKKALE RUHU’nu gençlerle birlikte bilimde, ilimde, sanatta ve teknolojide yaşamak ve yaşatmak gayreti içinde oldukları için bu programları tertip ettiklerini ifade etti. Ayrıca; Balkan Savaşı’nda Edirne Müdafi Şükrü Paşa’nın “ Düşman savunduğumuz hatları geçtikten sonra ölürsem, kendimi şehit kabul etmiyorum. Beni mezara koymayın, etimi kuşlar ve itler çeke çeke yesinler. Fakat, savunma hattımız bozulmadan şehit olursam, kefenim, lifim ve sabunum çantamdadır. Beni bu yere gömeceksiniz ve gelecek nesiller üzerime bir abide dikecekler “ vasiyetini de okudu.

M.Ü. Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Hatice KULALI, İ.Ü. Deniz Ulaştırma Müh. 2. Sınıf öğrencisi Burak POYRAZ’ın bağlaması eşliğinde ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ’nü söyledi.

ÇANAKKALE ZAFERİ’ni İ.Ü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 1.sınıf öğrencisi Doğukan ZENGİN’in, İSTİKLÂL MARŞIMIZ’IN KABULÜ’nü Y.T.Ü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. Sınıf öğrencisi Veysel KÖSE anlattı.

Rahmet ve minnetle andığımız Şehitlerimizin Ruhlarına, İlahiyatçı Ramazan ÇOKDAŞ, Kuran-ı Kerim okudu ve dualar edildi.

Y.T.Ü Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi Ramazan Petek “Dur Yolcu” İ.Ü. Moleküler Biyoloji ve Genetik 4. Sınıf öğrencisi Hatice Çakır “Mustafa Kemâl’in Kağnısı”, YTÜ Elektrik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Umahan Şahin ile ana sınıfı öğrencileri Alp Kağan SÜLÜN, Erva GÜMÜŞKAR “ İstiklâl Marşımız’ı”, M.Ü. Hemşirelik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Behiye AKÇA “Çanakkale Şehitlerine”, M.Ü. Uluslararası İlişkiler 1. Sınıf öğrencisi Fatmanur Cantürk “Bu Vatan Kimin” ve başkan BEDİR’in “Bayrak” şiirlerini okumaları programda heyecanı artırdı.

Programda misafirler arasında olan Prof. Dr. Tevfik ÖZPAÇACI ile Av. Osman ÖNER de söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Mazeretleri dolayısıyla programa çok istemelerine rağmen katılamayan iş adamları Kadir ADLIM, Doğan GÜRAL , Durmuş CANDAN , emekli öğretmenler Şevki ESER, Halime GÜLER HEPGÜR ile YMM Rafet KALKAN Başkan BEDİR’i telefon ile arayıp tebrik ve selamlarını ilettiler.

Program sonunda, CANDAN MAKİNA Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş CANDAN’ın göndermiş olduğu pastalar misafirlere ikram edildi.