Derneğimizde “YAŞAYAN ÇINARLARA SAYGI” Adı ile Kütahyalı İş Adamı KADİR ADLIM’A SAYGI Programı Gerçekleşti

Derneğimizde 1 Nisan 2017 Cumartesi günü YAŞAYAN ÇINARLARA SAYGI adı ile Kütahyalı iş adamı KADİR ADLIM’A SAYGI programı gerçekleşti.
Yoğun ilgi ve katılımın olduğu programda, yaşayan değerlerin kıymetini bilenlerin sevgi ve saygı seli ile coşkuları vardı.

Program, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şube Başkanı Metin BEDİR’in açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında BEDİR, “ Bu program çok çok özel ve anlamlı, derneğimiz teamüllerine bir başlangıç olup, gelecek kuşaklara da yol gösterecektir.” Misafirlere teşrifleri dolayısıyla teşekkür eden BEDİR, KADİR ADLIM ve AİLESİ’nede vermiş oldukları her türlü maddi ve manevi destekler den dolayı teşekkür ederek, sağlıklı uzun ömürler temennisini ifade etti.

Başkan BEDİR, KADİR ADLIM’ın biyografisini okuyarak sözlerine devam etti:
“1927´de Kütahya´da doğan Kadir ADLIM; ilk, orta ve lise eğitimini Kütahya´da tamamladıktan sonra 1945 yılında babası Hacı Halil ADLIM´ın yanında iş hayatına atıldı.

Kısa bir süre sonra 1950 yılında, GÜVEN ÇİNİ markasıyla çini fabrikası kurarak bu alanda istihdam sağladı. 1954-1955 yıllarında başladığı Gönen Kiremit Fabrikası´nın kurucu ortaklığını ve genel müdürlüğünü yaklaşık 10 yıl kadar sürdürdü.

1961-1962 yıllarında Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında bulunarak, Türkiye Odalar Birliği Ankara Delegasyonunda Kütahya´yı temsil etti.
1962 yılında İstanbul´a yerleşerek ağır sanayiye girdi. İstanbul´da İmdat Vakfı´nın kuruculuğunu yaparak, İmdat Vakfı Camii ve Külliyesini, 30 derslikli İstanbul Dumlupınar İlköğretim Okulunun yapılmasını gerçekleştirdi.
İstanbul Dragos´ta Ankara Evleri Yapı Kooperatifinin başkanlığını üstlendi. Bu görevi 10 yıl kadar sürdürdükten sonra devretse de halen kendisi yönetimde yer almaktadır.

Kütahya´da kurduğu çini fabrikası arsasını erkek öğrenci yurdunun kurulmasına, 1974 yılında alıp yirmi yıl faaliyet gösteren Gönen Kiremit Fabrikası arsasını da Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlayarak, Bahçelievler Kadir Adlım İlköğretim Okulu´nun yapılmasını gerçekleştirdi.
Halen İstanbul Dragos’ta ikamet etmekte olan Kadir ADLIM´a eğitim-öğretim alanında yaptığı hizmetlerden dolayı şükranlarımızı sunarız.”

Programı teşrif edenler arasında bulunan Prof. Dr. Tevfik ÖZPAÇACI, Em. Orman Müh. Memduh UYSAL, iş adamları Kenan ISPARTALIGİL, Durmuş CANDAN , Doğan GÜRAL , TRT Sanatçısı Mustafa HİSARLI, YMM Rafet KALKAN ve SMM Halit CEYLAN , KADİR ADLIM ile olan hukukları çerçevesinde O’na yönelik duygu ve düşüncelerini misafirler ile paylaşarak, teşekkürlerini ifade ederek, sağlıklı uzun ömürler temennisinde bulundular.
Başkan BEDİR, KADİR ADLIM’ın çok değerli hanımefendi kızları Selma ADLIM ÖNCEL ve Emine ADLIM OSMANOĞLU’nu da mikrofana davet ederek, baba olarak KADİR ADLIM’ı anlatmalarını istirham etti. Evlatlarının dilinden, merhametli, şefkatli, çalışkan,prensipli ve çok disiplinli olduğunu öğrendiğimiz çok değerli büyüğümüz KADİR ADLIM’a yönelik KİYD İSTANBUL ŞUBESİ’ne mensup tüm öğrencilerin ortak duygu ve düşünceleri ile konuşma yapan üniversite öğrencileri Hazal TURGUT ve Veysel KÖSE de teşekkür ederek, saygılarını ifade ettiler.

Yapılan tüm konuşmalardan sonra, saygı koltuğuna davet edilen KOCA ÇINAR KADİR ADLIM, kendisine muhabbet duyan, hürmet eden tüm misafirlere hitaben, hayatından herkesin ders çıkaracağı, başarının temellerini oluşturan azim ve iradenin, sosyal ilişkilerdeki nezaketin, kazandıkça dağıtıp, dağıttıkça nasıl kazandığının bütünlüğü içinde bir konuşma yaptı.
Program sonunda Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi mensuplarının ortak duygularının tezahürü olan ;

Sayın Kadir ADLIM
Her zaman bizleri, sevginiz ile kucaklayıp,
Gönül Sarayınızda misafir ederek, bizlere verdiğiniz destekler için,
çok teşekkür eder,
en içten sevgi ve saygılarımızı sunarız.


ifadeleri ile plaket, ayrıca her biri bir gonca gül olan çok değerli evlatlarımız, öğrencilerimiz adına da sevgi ve saygı çiçeği takdim edildi.

Program bittikten sonra da uzun uzun sohbetler eşliğinde, çaylar yudumlandı. Tarihte daha çok anlam kazanacak iz bırakan dostlar ile hatıra fotoğrafları çekildi.