Edirne’ ye Yaptığımız Kültür Gezimiz

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi, 20 Aralık 2015 tarihinde Kültür Gezileri çerçevesinde öğrencilere yönelik Edirne’ye gezi tertip etti.
Kütahyalı iş adamı Eman Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Bilâl Özkan’ın desteği ve İstanbul’da yüksek tahsiline devam eden Kütahyalı öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen bu gezide tarihi mekanlar ve kültür değerleri ziyaret edildi.

İstanbul’da değişik üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz, gezi esnasında birbirlerini daha iyi tanıma fırsatları buldular. Tarihi camiiler, külliyeler, askeri tabyalar, arasta ve kapalı çarşı ile lezzet duraklarının ziyaretleri esnasında heyecan ve duygulu anlar yaşandı.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesinde sergilenen tıbbi uygulamalar, musiki ile tedavi yöntemleri, Selimiye Camii, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii’nin mimarisi, betimlemeleri ve süslemeleri ziyaretçileri heyecanlandırmış, Balkan Savaşları esnasında Edirne Müdafisi olan Şükrü Paşa’nın “Düşman savunduğumuz hatları geçtikten sonra ölürsem, kendimi şehit kabul etmiyorum. Beni mezara koymayın, etimi kuşlar ve itler çeke çeke yesinler. Fakat, savunma hattımız bozulmadan şehit olursam, kefenim, lifim ve sabunum çantamdadır. Beni bu yere gömeceksiniz ve gelecek nesiller üzerime bir abide dikecekler.” vasiyeti de çok duygulandırmıştır.

Edirne mutfağının farklı lezzetleri de ağızlarda damak tadı bırakmıştır.