İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Çanakkale Şehitlerini Anma Programı

Çanakkale Zaferi, İstiklâl Marşımız ve Şehitlerimizi Anma Programı yapıldı.
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi’nde, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün ve Çanakkale Deniz Zaferi ‘nin yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği yapıldı.

Fatih ilçesindeki Vatan caddesindeki dernek binasında gerçekleştirilen etkinlik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Programın sunuculuğunu Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi Ahmet Hilmi ZEYBEK yaptı. Zeybek konuşmasında “ Çok aziz misafirlerimiz , Çanakkale Harbi bu milletin ödediği en büyük bedeldir. Milyonlarca şühedayı toprağa verdiğimiz, gençlerimizin mekteplerden siperlere koştuğu, kadınıyla, çocuğuyla, topyekun savaştığımız büyük bir bedel. O savaşta şehit düşmüş her nefer bu milletin mukadderatını belirlemiştir. Herkesin bu şuurla azmederek çalışmasını temenni eder , şehitlerimize Allah’tan rahmet dileriz. Şimdi KİYD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ömer Sülün’ü konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ediyorum” dedi.

50. dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ömer SÜLÜN konuşmasında “Çanakkale zaferi Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır .

Şairin ifadesiyle, Çanakkale, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır . Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şehadete atıldığı bir yerdir.

Çanakkale Boğazı’nı denizden geçemeyeceğini anlayan düşmanın karadaki harekâtı da başarısız olmuş ve kahraman Türk askeri düşman güçlerine “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” dedirtmiştir.Böyle bir başarı sadece işgalcilerin güç ve gururunu değil, milletimizin makûs talihini de yenmiştir. Bu çetin mücadelede düşman güçlerinin dikkate almadıkları bir nokta vardı. O da sadece silahlar değil, onu kullanan insan ve iman gücüyle beslenen inançtı. İşte Seyit onbaşına 270 kiloluk top mermilerini namluya sürerek adını tarihe yazdıran bu güçtür. Bu inançtır ki esaret zincirini boynuna takmamış, bağımsızlığı namus ve şeref addetmiş bir ulusun istiklal ve onurunu kurtarmıştır. Türkün ateşten gömlek giydiği bu var olma mücadelesinde yüce Türk milleti topuyla, tüfeğiyle, kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanmıştır.

Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Çanakkale savaşında oluşan bu milli ruh bu kahramanlık destanı Kurtuluş savaşına da ilham olmuş Dumlupınar savaşı da bu milli ruhla kazanılmıştır.
Çanakkale de bu millettin topla tüfekle yıkılamayacağını anlayan düşman bu sefer bizi anlaşma masasında alt etmeye çalışmış bunu da bir nebze olsun başarmışken milletimizin bağrından çıkan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları buna dur demiş kurtuluş mücadelesiyle düşman bir kez daha hüsrana uğratılmıştır.

Çanakkale zaferi ve Kurtuluş savaşının kazanılmasında cephede çarpışan kahraman Mehmetçiklerimiz kadar cephe gerisinde onlara destek olan kadın erkek , çoluk çocuk, genç yaşlı herkesin payı vardır.

İşte Mehmet Akif Ersoy da yazdığı şiirlerle verdiği hutbelerle bu milli şuurun oluşmasında büyük payı olan İstiklal marşı şairimizdir. O şiirleriyle yazılarıyla ve hutbeleriyle düşmana karşı bu milli şuurun hep ayakta kalmasını sağlamıştır. Kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra yapılan milli marş yarışmasına kazanana ödül vaat edildiği için katılmayacak kadar maddiyata önem vermeyen bir şairdir. Marşı Türk milletine armağan etmiş, onu yayınladığı şiir kitabına almamıştır. Bunun gerekçesini de istiklal marşı sadece benim değil Türk milletinin ortak değeridir diyecek kadar da yüce gönüllüdür.
Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal marşı Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında gösterilen kahramanlıkların, cesaretin, milli şuurun sözlerle abideleştirilmiş halidir.

Bizlere zor günlerde zor şartlarda böyle zaferlerin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi ve de şiirleriyle milletimizin sesi olmuş İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle anıyorum.
Şehitlerimizin ruhları şad olsun.” dedi.

Başkanımızın konuşmalarından sonra programa geçildi. Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümü öğrencisi Aygün AK “Çanakkale Şehitleri “ adlı yazısını okudu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Bayram KAÇANER “ Çanakkale” adlı şiiri okudu. Maltepe Üniversitesi İngilizce Halkla ilişkiler öğrencisi, Osman Tosun kendisinin yazmış olduğu “ Çanakkale Ruhu” adlı şiirini okudu. İstanbul Üniversitesi Metalurji bölümü öğrencisi Hüseyin KIZIL “ Mehmet Akif ve İstiklal Marşımız adlı yazısını okudu. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerimizden Gülru TURGUT ‘Bayrak ‘ adlı şiiri okudu.

Program’ın sonlarına gelinirken 49. dönem Yönetim Kurulu Başkanı Metin BEDİR , günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada; ‘’ Kütahya İlinden Yetişenler Derneği çatısı altında İstiklal Marşının kabulü ve Çanakkale Zaferinin bu şekilde gençler tarafından kutlanması anlatılması, bu şuurla yoğrulmuş bu derneğin genç imaları Dumlupınar Ruhunu ve Çanakkale ruhunun bir şekilde burada tezahürüdür.Bu ruhla yüksek tahsiline devam eden siz üniversite öğrencilerimiz bu Bayrağın Dalgalanmasında, Hürriyetimizin, İstikbalimizin muhafazasında bir teminatısınız. Onun için övünç kaynağımızsınız” dedi.

Öğrenci arkadaşlarımızdan Abdullah Caner ÇİÇEK sazıyla , Hüseyin KIZIL gitarıyla “Çanakkale Türküsü” nü çalıp söylediler. Gecede Çanakkale ve İstiklal Marşımız hakkında Öğrenci arkadaşlarımızdan Osman TOSUN’un hazırladığı bilgi yarışması yapıldı. Programa katılan arkadaşların online olarak soruları cevaplaması ile bilgi yarışmasını Hatice Nur KEKEÇ kazandı. Hatice Nur KEKEÇ’e hediyesini 49. Dönem dernek başkanımız sayın Metin BEDİR verdi.Gecede ikinciliği Gülru TURGUT kazandı. Turgut’a hediyesini Mehmet KALIPÇI verdi.

Dernek Merkezinde yapılan anma törenine; 49.dönem dernek başkanı Metin BEDİR, Yüksek Makine Mühendisi Murat ASLAN, Mehmet KALIPÇI, YavuzBey Restaurant sahibi Erkan CANDAN, Sağlık Memuru Mustafa ALAV, Osman ÇAM, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Sistem&Network Birim Sorumlusu Harun KALKAN, Gürallar Kiremit İstanbul Bölge Sorumlusu Cengiz GÜMÜŞKAR, Carrefoursa Bilgi İşlem Sorumlusu Cafer UMAÇ, Ramazan KARABACAK ve üniversite öğrencisi arkadaşlar katıldılar.
Programın sonunda Başkan Ömer SÜLÜN tüm katılımcılara, katılımları için teşekkür etti.

KİYD İstanbul
Yönetim Kurulu