KİYD İstanbul Akademi’nin Konuğu Keramika Seramik Genel Müdürü Emin Yüce

Emin YÜCE; “İş Dünyası Geleceğin İş İnsanlarından Ne Bekliyor?”

KİYD İstanbul Akademi’nin aralık ayı konuğu Keramika Genel Müdürü sayın Emin YÜCE beyefendiydi. Emin beyin konusu “İş Dünyası Geleceğin İş İnsanlarından Ne Bekliyor?” du. Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi çatısı altında gerçekleşen etkinlik sıcak ve samimi bir ortamda geçti.
Sunuculuğunu Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Meltem UYSAL ‘ın yaptığı programda açılış konuşmasını 50. Dönem başkanı Ömer SÜLÜN yaptı.
Ömer SÜLÜN yaptığı konuşmada; “ Kütahya’dan gelerek derneğimizde gençlerle buluşan, İstanbul şartlarında bizler buraya gelmeye zorlanırken sizin bu zorlu hava koşullarında derneğimize gelmeniz bizleri çok gururlandırdı. Sayın Emin YÜCE beyefendiye şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkürü bir borç bilirim.

Sayın büyüğüm Emin bey birazdan sizlere İş Dünyasının sizlerden ne beklediğini sizlere aktaracak.

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi yetişmiş insan gücünü bulmak. Kütahya’nın acil olarak bu tip insanlara, değerlere ihtiyacı var.Sizlerin Kütahya’yı temsilen İstanbul da yetişip yeni bir sektör yada fabrika açarak Kütahya’ya dönmenizi arzu ediyoruz. Kendi yeriniz olmasa da Kütahya’da iştirak eden fabrikalarda yönetici pozisyonunda çalışmanız bizim büyük arzumuz. İnşallah bu arzumuza ulaşırız.
Uzak yakın demeden bu akşam derneğe gelen herkese teşekkür ederim” dedi.

Program sunucusu Büşra Meltem UYSAL ‘ın Sayın Emin YÜCE beyefendinin özgeçmişini okumasından sonra Emin Beyi kürsüye davet etti.
Keremika Seramik Genel Müdürü Sayın Emin YÜCE bey konuşmasında; Sayın Başkan, Yönetim Kurulu Üyeleri, aramızda bulunan büyüklerimiz ve değerli öğrenci arkadaşlarım hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yönetim Kuruluna;geleceğin iş insanlarını bizlerle buluşturdukları için teşekkür ediyorum dedi.
Sizleri görünce kırk yıl önceye gittim, üniversite birinci sınıfta iş hayatına başladım on sekiz yaşındaydım. Günde elli atmış kamyon satış yapılan kömür işletmesinde satışa verdiler. Fatura nasıl kesilir bilmiyordum, telefonla nasıl konuşulur bilmiyordum çünkü evimizde telefon yoktu. Şimdi biliyorsunuz ceplerimizde telefon var.Bir müşteri ile nasıl konuşulur onu da bilmiyordum. Rahmetli Ali GÜRAL Bey Amca şuan da oryantasyon eğitimi denilen eğitimi o zaman bana üç günde verdi. Çok titiz bir insandı Allah Rahmet eylesin beni üç günde yetiştirdi.”Tamam oğlum sen burayı yürütürsün” dedi. Ama ben henüz on sekiz yaşındayım. O zaman banka havalesi, çek yok hep nakit .Para nasıl sayılır onu bile bilmiyordum ama şunu biliyordum “Bana Güvendiler Başarmam Gerekiyordu” İnanın o genç yaşımda o sorumluluğu omuzlarıma aldım. Çok şükürler olsun ki bu sene iş hayatımın kırkıncı yılına girmiş oldum.
2006 yılında Kütahya Organize sanayii bölgesinde Keremika’yı kurduk. Bu işi kurduğumuzda sektörle ilgili bir bilgimiz yoktu, sektörü hiç bilmeyen bir arkadaşımızı satış bölümüne aldık, fabrika imalata başladıktan üç ay sonra Tüyap’a ilk fuarımıza geldik.Ben ve ekibim (üç kişiyiz o zaman) ilk defa fuar görüyoruz, o şaşalı stantları ilk defa görüyoruz, biz on iki m2 bir stanttayız ve sadece bir ürün ve dört rengimiz var. Tabii akşama kadar bize gelen olmadı bizde büyük bir moral bozukluğu. Akşam arkadaşlarımı aldım yemeğe çıktık. Sordum bir dahaki fuar nezaman , biz hangi holde olmalıyız, nasıl bir stant yapmalıyız, o zamana kadar kaç tane daha model yapabiliriz, kaç tane daha renk yapabiliriz. O akşam yemekte bir hayal çizdik, öğle bir hayal oldu ki o hayal şimdi Tüyap Zücaciye Fuarının en iyi holünde en büyük metrekarelerden biriyiz. Ama o hayalin peşinden koşarak bu günlere geldik.
Gerçekten bir işi bilmeye bilirsiniz öncelikle inanmak çok önemli ben bu işi yapabileceğim demek çok önemli. Bir hayal kurarsanız ve o hayalinizin peşinde koşarsanız başarılı olamayacağınız hiçbir iş yoktur.
Bir işe gönül veren insanlarla başladığınız zaman daha başarılı oluyorsunuz.
İşin heyecanını hiç kaybetmeyin. İş Hayatı Nasıl Elemanlar arıyor derseniz; biz hiçbir zaman deneyimli eleman aramadık, çalışacak heyecanını hiç kaybetmeyecek eleman arıyoruz. Hangi okuldan mezun olduğunuza çok bakmıyoruz tek baktığımız şey kendinizi nasıl yetiştirdiğiniz.
Ne yapacağınızı şimdiden belirlemeniz gerekiyor. Satış mı? Satın alma mı? İnsan kaynakları mı? Önce kendi içinizi test etmeniz gerekiyor. O yolda kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor. Sevebileceğiniz , mutlu olacağınız bir iş seçin. Yabancı dil konusunu mutlaka çözünüz. Yapmayı düşündüğünüz işin programlarını mutlaka öğrenin. Stajlarınızı tam olarak yapın.
Dünya nereye gidiyorsa bizimde ülke olarak onu yakalamamız lazım.
E ticarete önem verin. E ticaret hakkında söz alan Keramika Seramik E Ticaret ve Marka Müdürü Tuğba ÖZTÜRK; Keremika geçmişini anlattıktan sonra , dünya da E ticaretin ve sosyal medyanın öneminden bahsetti. E ticaret bir firmanın dışa acılan kapısıdır. E ticaretin dinamizmi hiç bitmez. Severek yaparsanız çok keyifli, geleceğin mesleği. Büyümek ve gelişmek için sürekli araştırma yapıyoruz dedi.
Gecede söz alan değerli büyüğümüz Hüsnü OLÇAR üniversite öğrencisi arkadaşlara yaptığı konuşmasında;”Ne yaparsanız yapın yaptığınız işin en iyisini yapmaya çalışın, öncelikle bir numara olacağımız bir işimiz olmalı” dedi.
Söz alan önceki başkanlarımızdan Prof.Dr. Tevfik ÖZPAÇACI hocamız; “İşin pratiğinin önemine değindi. Bugün bu toplantıda bulunanlar bence hayatının en büyük kazancını elde etti. Bu anlatılanları kitapta bulamazsınız ancak yaşanır ve yaşandığı zaman sizin karşınıza çıkar, dolayısı ile inşallah bunu çok iyi değerlendirirsiniz dedi.
Gecede söz alan önceki Başkanlarımızdan Metin BEDİR; Yıllar önce aynı çatı altında Emin bey ile olan çalışmalarını, anılarını anlatarak aktardı.

Konuşmasının sonunda Keremika Genel Müdürü Emin YÜCE beye KİYD İstanbul Akademi’ye katkılarından dolayı teşekkür plaketini Yeminli Mali Müşavir Sabit ÖZPAÇACI büyüğümüz verdi. KİYD İstanbul Akademi’nin Aralık ayı etkinliğine; Önceki dönem dernek başkanlarından Prof.Dr. Tevfik ÖZPAÇACI, Metin BEDİR,YMM Sabit ÖZPAÇACI,Hurok Marble Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü OLÇAR, Kütahya’dan aramıza katılan Kazım SAYIN,Şamlıoğlu deri sahibi Azmi ŞAMLIOĞLU, YMM Dursun PARLAK, Keramika E Ticaret ve Marka Müdürü Tuğba ÖZTÜRK, Keremika Mağazalar Müdürü Hatice DEMİR Yönetim Kurulu Üyeleri;Büşra Meltem UYSAL, Fatmanur KAHRAMAN, Cengizhan DAĞLI, Harun KALKAN, Cengiz GÜMÜŞKAR, Erkn CANDAN,Osman YALÇINDAĞ, Ramazan KARABACAK, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi üniversite öğrencileri ve değerli üyeleri katıldı.
Programın sonunda başkan Ömer SÜLÜN tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Programdan sonra katılımcılar İstanbul’da ki evlerinde sohbetler eşliğinde çaylarını yudumlayıp İstanbul’da Kütahya havası estirdiler.

KİYD İstanbul
Yönetim Kurulu