Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi’nin Tertip Ettiği İftar Yemeğinde, İstanbul’da Yaşayan Kütahyalılar Kartal Titanic Otel’de Buluştular

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi’nin tertip ettiği iftar yemeğinde, İstanbul’da yaşayan Kütahyalılar Kartal Titanic Otel’de buluştular.
Her yıl Ramazan Ayı’nın manevi ikliminde hemşehrilerini bir araya getiren Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, misafirlerini büyük bir mutlulukla karşılayıp, güzel bir akşamın yaşanmasına vesile oldular.

230 kişinin katıldığı İftar Yemeğinde, NG Şirketleri kurucusu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi GÜRAL, NG Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gülsüm GÜRAL, iş adamı ve dünyaca ünlü koleksiyoner Doğan GÜRAL ve Eşi, Candan Makina Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş CANDAN ve Ailesi, Gürallar Grup Danışmanı İnşaat Müh. Süleyman AYGEN ve Eşi, NG Otelleri Müdürü Kadir AY, TRT Sanatçısı Mustafa HİSARLI ve Eşi, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği-KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız ve Eşi ile sanatçılar Mustafa ER, Ahmet BİTİRİM, Tevfik SOLMAZ, Cengiz SİCİMOĞLU, Suna GÜRSOY KONUŞLU, Hamza ÜSTÜNKAYA, İsmail YİĞİT, Kütahya Tanıtım Vakfı- KÜTAV Başkanı Adil ÖZKAN ve Eşi, KİYD Genel Merkez Muhasiplerinden Sabit ÖZPAÇACI ve Eşi, İnşaat Müh. Şinasi GÜRAN ve Eşi, İnşaat Müh. Lütfü GÜRAN ve Eşi, İnşaat Müh. İbrahim FİDANCI ve Ailesi, Korkmaz Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali KORKMAZ, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa YANALAK ve Ailesi, , Prof. Dr. İlhan TOPALOĞLU ve Eşi, Prof. Dr. Tevfik ÖZPAÇACI ve Ailesi, Gelir İdaresi önceki Başkanlarından Mehmet Akif ULUSOY ve Ailesi, İlahiyatçı Ramazan ÇOKDAŞ ve Eşi, Em. Şube Müd. Mustafa DİNEK, Em. Albay Ulvi URAL ve Ailesi, YMM. Rafet KALKAN ve Ailesi, Mimar Azmi ŞAMLIOĞLU ve Ailesi, Mimar Volkan DAĞDEVİREN, Yük. Sosyolog, İşletmeci Gökhan KUTLU ve Ailesi, Yönetici Asistanı Şehvar TÜKEK, İletişim Uzmanı Mustafa ŞAPŞAP, Tekstil Müh. Bayram KORKMAZ, Bilgisayar Müh. Mustafa Alp ARSLAN, Bilgisayar Müh. Mustafa YILMAZ, Biyolog Eda OYAR YILMAZ, Bilgisayar Mühendisi Harun KALKAN, Mak. Müh. Murat ARSLAN, Mak. Müh. Harun ÖZKARA, Orman Yük. Müh. İsmail AKBAŞ, Maden Müh. Ferhat Mustafa SIĞAN, MRC Temizlik Ltd. Şt. Yön. Kurulu Başkanı Ömercan Atak ve Ailesi, CD Güvenlik Ltd. Şti.Yönetim Kur. Bşk. Cengizhan DAĞLI, Avukatlar İsmail FİDANCI, Mustafa TUGAY, Kamil ATA, Hasan ALGÜL , Reyhan TOKER ve Aileleri, Darıca Kütahyalılar Derneği Başkanı Bekir YILMAZ ve yönetim kurulu üyeleri, Candan Makina Genel Md.Yrd. Erkan CANDAN, Öğretmenler Ömer SÜLÜN , Hafize ALP BEDİR, Mesut KARAGÖZ, Sibel DAĞDEVİREN, İnsan Kaynakları Koordinatörü Yasin DOĞANAY,SMM Dursun PARLAK, Gürallar Kiremit Marmara Bölge Sorumlusu Cengiz GÜMÜŞKAR,dernek üyeleri ve öğrenciler misafirler arasındaydı.

Takdim konuşmalarını Hakan Ayhan DAĞISTANLI’nın yaptığı programın konuşma bölümü, Başkan Metin BEDİR’in açılış konuşması ile devam etti.
KİYD İstanbul Şube Başkanı Metin BEDİR, “Gönül dostları! Gönül sarayımıza hoşgeldiniz!” diyerek başladığı konuşmasında katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür etti. Tüm şehitlerimiz için misafirlerden dua etmelerini istedi. Dernek çalışmaları hakkında bilgiler veren BEDİR, özellikle gençler ile yapılan faaliyetlerin önemini belirttikten sonra, öğrencileri temsilen üç öğrenciyi mikrofona davet etti.

İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Hazal TURGUT , konuşmasında “Kısmet olursa iki sene sonra mezun olacağım, önce insan olarak sonra dişhekimi olarak meslek hayatıma başlayacağım. Ben İstanbul’a ailemi bırakıp geldim. Fakat, kendimi yalnız hissetmiyorum. KİYD İstanbul Şubesi Sohbetlerinde kendime ilke edindiğim, bilmek, sevmek ve vermek! Ben de bundan sonraki hayatımda bileceğim, seveceğim ve vereceğim!” dedi.

İ.Ü. Siyaset Bilimi Mezunu Büşra Meltem UYSAL, konuşmasında “Hayallerim vardı, diplomat olmak istiyordum. Nasip oldu, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünü kazanmıştım. İstanbul’a geldiğimde, inancım, hayallerim bir de elimde bavulum vardı. Nereden bilebilirdim bu kadar çok zorlukla karşılacağım. Fakat, KİYD İstanbul ailesi olarak birçok ablam, birçok abim oldu. Acımızı da, sevincimizi de paylaştık. Bugün mezun oldum. Bu bir ayrılık değil, şimdi sizin bize vermiş olduğunuz emeklerinizin karşılığını gösterme vakti.” dedi.

Gelişim Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Hakan Ayhan DAĞISTANLI konuşmasında “Derneğimizde Kütahyamız’a ve milli değerlerimize ait her türlü bilginin paylaşılıp, yaşandığını sizlere söyleyebilirim. Maddi olarak sıkıntı yaşadık dernek vardı yanımızda, manevi olarak sıkıntı yaşadık dernek vardı yanımızda. Kütahyamızın değerlerini üniversiteye başladıktan sonra derneğimiz sayesinde öğrenebildik. Bizler büyüklerimizden aldığımız terbiyeyi bizlerden sonra gelen arkadaşlarımıza aktaracağız. Biz de bundan sonra derneğimize maddi ve manevi destek olacağız. Olmaz isek lütfen bizden hesap sorunuz.” dedi.

Prof. Dr. Tevfik ÖZPAÇACI konuşmasında “Öğrencilerimiz ile gurur duyduk. Çok mutlu olduk. Yıllar önce bir hastam bana , evladım dünyanın en büyük duası nedir diye sordu. Ben cevap vermeye hazırlanırken O dedi ki; dünyanın en büyük duası Allah razı olsun’dur. Bu derneğe maddi ve manevi destek olan herkesten Allah razı olsun. Misyonu itibarıyle bu dernek balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretiyor.” ifadeleriyle duygu ve düşüncelerini anlattı.

KÜTAV Başkanı Adil ÖZKAN konuşmasında “Değerli hazirun, İstanbul Şubesi seviyesinin üstüne çıkmış çok güzel çalışmalar yapmaktadır. Bizler, Yetişenler Derneği için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” dedi ve KİYD İstanbul Şubesi’ne kendi eseri bir yağlı boya tablo hediye etti.

KÜSAD Başkanı Bayram YILDIZ konuşmasında “Sivil toplum kuruluşları demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu organizasyonlarda emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

Yaprak Oyma Sanatçısı Mustafa ER konuşmasında “Bugün burada uzaktan yakından toplandık. Cemiyet insanı sözünü hep duyarız. Bu kardeşlerimizin ben küçüklüklerini biliyorum. Ne kadar hızlı büyümüşler, cemiyet insanı olmuşlar.” dedi ve bizleri hatırlamanız dileğiyle tüm sanatçı arkadaşları adına bir çini tabağı KİYD İstanbul Şubesi’ne hediye etti. Başkan BEDİR her iki hediye için çok teşekkür etti.

Çini Sanatçısı Hamza ÜSTÜNKAYA konuşmasında “Benim babam Çinici Mehmet ÜSTÜNKAYA. Ben Kütahya’nın eski çinilerinin desenlerinin sahibiyim. Sizlere bir şiirimi okumak istiyorum.” dedi ve hemşehrilerine şiirini okudu.

Çini Sanatçısı İsmail YİĞİT konuşmasında “

İlim, ilim bilmektir,
İlim kendini bilmektir,
Eğer sen kendini bilmezsen,
Ya nice okumaktır!

Yunus der ey hoca,
İster git bin kere Hacc’a,
Hepsinden iyisi
bir gönüle girmektir.

Değerli Gönül Dostları hepiniz gönlümün derinliklerine girdiniz. Çok mutlu oldum. Çok müstefid oldum.” dedi.

Prof. Dr. Mustafa YANALAK konuşmasında “Dernekçilik gerçekten zordur. Emek ayırmak, zaman ayırmak gerekir. İTÜ İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölüm başkanıyım. Hemşehrilerimizi ve öğrencilerimizi çayımızı, kahvemizi içmeye bekliyorum.” dedi.

TRT Sanatçısı Mustafa HİSARLI konuşmasında “Çok uzun konuşmayacağım. Bir çok Profesör arkadaşımız yetişti üniversiteden. Ben de yüksek mimarım. Fakat, bir akademiden daha yetiştim o da Kütahya İlinden Yetişenler Derneği. Kıymetini bilmek zorundayız.” dedi.

Ayrıca, Darıca Kütahyalılar Derneği Başkanı Bekir Yılmaz, Makine Mühendisleri Murat ARSLAN, Harun ÖZKARA, Yönetici Asistanı Şehvar TÜKEK, Maden Mühendisi Ferhat Mustafa SIĞAN ve Avukat Reyhan TOKER de duygu ve düşüncelerini ifade edip, teşekkür ettiler.

Başkan Metin BEDİR, NG Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gülsüm GÜRAL’ı mikrofona davet etti.
Gülsüm GÜRAL, konuşmasında “Çok değerli Kütahyalı hemşehrilerim, çok değerli öğrenciler,
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği’nin çok değerli mensupları bizleri bu akşam burada misafir ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Geçen sene tertip edilen Kütahyalılar Buluşmasında 100 öğrenciye burs verme imkanı sağlamıştınız. Çok teşekkür ediyorum. Görüyorum ki o yemek çığ gibi büyümüş. Bugün mezun olan öğrencilerimizi gördüm. Çok iyi mevkilere gelmişler, çok gururlandım. Mezun olacak öğrencilerimiz ile de bundan sonra gurur duyacağız.
BEN BU AKŞAM İLAVE BURS OLARAK, KÜTAHYA İLİNDEN YETİŞENLER DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ’NE TAHSİS EDİLMEK ÜZERE 50 (ELLİ) ÖĞRENCİYE DAHA BURS VERMEK İSTİYORUM.
Bunun dışında eşim Nafi Bey, sağolsun. Her zaman bir hayaliniz olsun derdi. 20 yıl önce Sadberk Hanım Müzesine gittiğimde acaba ben de böyle bir müze kurabilir miyim diye hayal etmiştim. Çok şükür bu hayalim gerçekleşti. Kütahyamız’ın değerlerini anlatan bu müzeye tüm hemşehrilerimi davet ediyorum. Bizleri burada ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan BEDİR, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul Şubesi’ne tahsis edilen 50 öğrenci bursu için NG Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gülsüm GÜRAL’a salondaki misafirlerin yüksek alkışları eşliğinde çok teşekkür etti.

Gülsüm GÜRAL’ın konuşmasına müteakip, Çini Sanatçısı İsmail Yiğit, söz alarak kendi koleksiyonundan 10 adet eseri bu müzeye bağışladığını ifade etti.

Programın ilerleyen saatlerinde Başkan BEDİR, NG Şirketleri kurucusu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi GÜRAL’ı mikrofona davet etti.

Nafi GÜRAL konuşmasında “Herşeyden önce bizleri buraya davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Sizleri burada görmek benim için bahtiyarlık oldu.Hayal etmek çok önemli, ne kadar çok hayal edebilirsek, o başarıları elde etmek mümkün oluyor.Değerli arkadaşlar, sizler Kütahya’nın dışında yaşıyorsunuz, bizler Kütahya’nın içindeyiz. Bizim nüfusumuz artmıyor. Eğitim için Kütahya’dan metropollere gidenler tekrar Kütahya’ya geri dönmüyorlar veya dönemiyorlar. Çünkü, oradaki imkanlar çok müsait değil. Kütahya’nın derdi ekonomik anlamda yeterince gelişememiş olması. Bunun için ne yapmak lazım? Değerli arkadaşlar hep birlikte çalışmak lazım. Kütahya ve benzeri illerimizin gelişmesi için beş faktörün aynı idealler doğrultusunda hareket etmesi lazım. Bu beş faktör, halk, sivil toplum kuruluşları, üniversite, yerel yönetimler ve siyaset. Unutmayın ki, Kütahya’da bıraktığınız aileleriniz, akrabalarınız var. Bunların mutlu olabilmesi için Kütahyamızın mutlaka ekonomik anlamda gelişmesi lazım. Çok değerli sanatçılarımız var. Bu sanatçılarımız kendi imkanları çerçevesinde bir yerlere gelebilmektedirler. Bu değerli sanatçı dostlarımız, Kütahya İlinden Yetişenler Derneği çatısı altında toplanabilmesi lazımdır. Buradaki gençlerimiz ile karşılaştığımda içimde çok tatlı bir ferahlık oluştu.Gönlüm arzu ediyor ki; burada hep başarı konuşalım. Başarıyı elde edenlerden ve bu başarıya destek verenlerden bizzat dinlemek isterim. Bütün bu organizasyonlarda benim şahsıma düşen görevleri yapmaya hazır olduğumu bilmenizi isterim. Son olarak bir hususa daha değinmek isterim. Biz zekat vermeyi sadece malımızın bir kısmını vermek olarak görüyoruz. Zekat vermek, aynı zamanda aklınızın, bilginizin, becerinizin, kültürünüzün toplumla paylaşılmasıdır. Bunları paylaşabildiğimiz ölçüde göreceksiniz ki; her şey daha iyi olacak.Bir defa daha İstanbul Şubemizin yöneticilerini tebrik ediyorum. Beni dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hocamın söylediği gibi Allah hepinizden razı olsun.” dedi.

Başkan BEDİR program sonunda tüm misafirlere teşekkür etti.